İstanbul Valiliği İle İşbirliği Protokolü İmzalandı

"Sıfır Atık Projesi Kapsamında İstanbul Valiliği ve İstanbul Üniversitesi Arasında İş Birliği Protokolü İmzalandı"

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yürütülen “Sıfır Atık Projesi” kapsamında İstanbul Valiliği, İstanbul Üniversitesi, İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa ve Marmara Üniversitesi arasında, 11 Mart 2019 tarihinde düzenlenen törenle iş birliği protokolü imzalandı.

Protokol, İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, İstanbul Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mahmut Ak, İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa Rektörü Prof. Dr. Nuri Aydın ve Marmara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erol Özvar tarafından imzaladı.

“Üniversitelerimiz Bu Kampanyada Öncü Uygulayıcı Görevini Üstlenmektedir”

İmza töreninde konuşan İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, “Rektör hocalarımıza ve bu güzel projeye katılacak herkese şükranlarımı sunuyorum. Üniversitelerimizin çevre mühendisliği ile ilgili alanlarına güvenerek bugün bu akitleşmeyi yaptık. Çevreci, şehri ve yaşamı önceleyen bir akit. Hayırlı olmasını diliyorum. Üniversitelerimiz bu kampanyada birer öncü uygulayıcı görevini üstlenmektedir. Bu projeyi tüm İstanbul’da hayata geçirmeyi ümit ediyorum” dedi.

“Sıfır Atık” projesi kapsamında evsel atıkların değerlendirilip tekrar geri dönüşüme kazandırılacağını belirten Vali Yerlikaya, “Bu geri dönüşüm, ekonomimize katma değer sağlayacak diye ümit ediyoruz” şeklinde konuştu. Depremsellikle ilgili bir takvim sürecinin de işletildiğini belirten Vali Yerlikaya, depremselliğe yönelik projelerin de üniversitelerle birlikte üretilmesi gerektiğine değindi.

İmzaların atılmasının ardından İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, İÜ Rektörü Prof. Dr. Mahmut Ak, İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa Rektörü Prof. Dr. Nuri Aydın, Marmara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erol Özvar ve üniversite heyetleri ile fotoğraf çekildi.

“Proje ile Kaynakların Daha Verimli Kullanılması Hedefleniyor”

Cumhurbaşkanlığı projesi kapsamında İstanbul’da 6 bin 653 kamu binası ile 12 devlet üniversitesi, 42 vakıf üniversitesi ve 4 meslek yüksekokulunda Sıfır Atık projesi uygulanacak.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığının “Sıfır Atık Geleceğe Değer Kattık” projesi, israfın önlenmesini, kaynakların daha verimli kullanılmasını, oluşan atık miktarının azaltılmasını ve atıkların geri dönüştürülmesini hedefliyor.

Haber: Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü


"İstanbul Üniversitesi Öğrenci Konseyi olarak Sıfır Atık Projesinin yaygınlaşması ve uygulanması hususunda Türkiye'de öncü olmanın gurur ve mutluluğunu yaşamaktayız. Daha temiz bir çevre ve daha iyi bir gelecek için elimizden geleni yapmaya hazırız. "Galeri